Home | Community | Message Board


RVF Garden Supply
Please support our sponsors.

Cannabis, Marijuana, Ganja & Greens >> Cannabis Cultivation

Welcome to the Growery Message Board! You are experiencing a small sample of what the site has to offer. Please login or register to post messages and view our exclusive members-only content. You'll gain access to additional forums, file attachments, board customizations, encrypted private messages, and much more!

Amazon Shop for: Coir

Jump to first unread post. Pages: 1
Invisibledeladude
king size
Male


Registered: 09/07/09
Posts: 133
Price per lb produced
    #750566 - 10/01/14 03:34 AM (2 years, 2 months ago)

Just wondering what some of you guys are spending per lb of herb produced. Not so much you guys who are just growing some here and there but putting out a bit.


Post Extras: Print Post  Remind Me! Notify Moderator
OfflineNodie Colorado
Stranger
Registered: 07/13/14
Posts: 6
Last seen: 9 months, 28 days
Re: Price per lb produced [Re: deladude]
    #750863 - 10/03/14 03:02 PM (2 years, 2 months ago)

My last grow was a little expensive at about 375 an lb. but usually around 200.


Post Extras: Print Post  Remind Me! Notify Moderator
InvisiblephychotronM
weed pimp


Registered: 02/17/11
Posts: 1,495
Loc: Earth (mostly) Flag
Trusted Cultivator
Re: Price per lb produced [Re: deladude]
    #750995 - 10/04/14 01:10 PM (2 years, 2 months ago)

I pay ~$5/oz in electricity and nutrients in an 4x8 tent.



--------------------
Authorized Medical Marijuana patient. Any help given is for educational purposes only. Its your responsibility not to break any applicable laws.

Perfect Dry and Cure
View My Garden
Latest Grow Log - Grapegod under LED

Try adding a tablespoon of cooking oil to your bong water to keep it clean. The oil soluble resin stays off the glass.


“Human beings, vegetables, or cosmic dust, we all dance to a mysterious tune intoned in the distance by an invisible player.” ~ Albert Einstein


Post Extras: Print Post  Remind Me! Notify Moderator
InvisibleP-O
 Arcade Champion: Simon


Registered: 10/08/11
Posts: 17,561
Re: Price per lb produced [Re: phychotron]
    #750997 - 10/04/14 01:25 PM (2 years, 2 months ago)

so around $80 lb.... that not bad at all :hi5:


LED's... fuck ya


Post Extras: Print Post  Remind Me! Notify Moderator
InvisiblephychotronM
weed pimp


Registered: 02/17/11
Posts: 1,495
Loc: Earth (mostly) Flag
Trusted Cultivator
Re: Price per lb produced [Re: P-O]
    #752696 - 10/13/14 02:24 AM (2 years, 1 month ago)

Thought about it and checked my spreadsheet, it ranges from $7-10 per oz depending on efficiency. So about $110-160 total. Electricity (lights/fans/etc) is about 50% of the total cost.

I also don't factor in the coco coir, at $90/year or other insignificant costs. There are also hidden costs people don't factor in, like paying for the water (i don't) or gas to get the supplies. Small purchases like twine and cleaning supplies are rarely added to your grow cost. So you take your $/Lb and tack on say $5-20 in miscellaneous junk.


--------------------
Authorized Medical Marijuana patient. Any help given is for educational purposes only. Its your responsibility not to break any applicable laws.

Perfect Dry and Cure
View My Garden
Latest Grow Log - Grapegod under LED

Try adding a tablespoon of cooking oil to your bong water to keep it clean. The oil soluble resin stays off the glass.


“Human beings, vegetables, or cosmic dust, we all dance to a mysterious tune intoned in the distance by an invisible player.” ~ Albert Einstein


Post Extras: Print Post  Remind Me! Notify Moderator
Offlinedelta9hippie
Stranger
Registered: 09/01/14
Posts: 51
Last seen: 2 years, 2 days
Re: Price per lb produced [Re: phychotron]
    #753585 - 10/17/14 08:17 AM (2 years, 1 month ago)

Quote:

phychotron said:
Thought about it and checked my spreadsheet, it ranges from $7-10 per oz depending on efficiency. So about $110-160 total. Electricity (lights/fans/etc) is about 50% of the total cost.

I also don't factor in the coco coir, at $90/year or other insignificant costs. There are also hidden costs people don't factor in, like paying for the water (i don't) or gas to get the supplies. Small purchases like twine and cleaning supplies are rarely added to your grow cost. So you take your $/Lb and tack on say $5-20 in miscellaneous junk.




Could you post a copy of your spreadsheet? I mean, just with the variables in the fields, as a template for others?


Post Extras: Print Post  Remind Me! Notify Moderator
InvisiblephychotronM
weed pimp


Registered: 02/17/11
Posts: 1,495
Loc: Earth (mostly) Flag
Trusted Cultivator
Re: Price per lb produced [Re: delta9hippie]
    #753659 - 10/17/14 02:12 PM (2 years, 1 month ago)

I'll see about posting it again sometime if I remember. I need to go over and make sure everything is functioning.


--------------------
Authorized Medical Marijuana patient. Any help given is for educational purposes only. Its your responsibility not to break any applicable laws.

Perfect Dry and Cure
View My Garden
Latest Grow Log - Grapegod under LED

Try adding a tablespoon of cooking oil to your bong water to keep it clean. The oil soluble resin stays off the glass.


“Human beings, vegetables, or cosmic dust, we all dance to a mysterious tune intoned in the distance by an invisible player.” ~ Albert Einstein


Post Extras: Print Post  Remind Me! Notify Moderator
InvisiblephychotronM
weed pimp


Registered: 02/17/11
Posts: 1,495
Loc: Earth (mostly) Flag
Trusted Cultivator
Re: Price per lb produced [Re: phychotron]
    #754473 - 10/24/14 08:05 AM (2 years, 1 month ago)

http://www.growery.org/forums/showflat.php/Number/754472

Edited and polished it up a bit... I left one example log filled out to get a sense of what it looks like when its all filled out. Let me know what you think.


--------------------
Authorized Medical Marijuana patient. Any help given is for educational purposes only. Its your responsibility not to break any applicable laws.

Perfect Dry and Cure
View My Garden
Latest Grow Log - Grapegod under LED

Try adding a tablespoon of cooking oil to your bong water to keep it clean. The oil soluble resin stays off the glass.


“Human beings, vegetables, or cosmic dust, we all dance to a mysterious tune intoned in the distance by an invisible player.” ~ Albert Einstein


Post Extras: Print Post  Remind Me! Notify Moderator
InvisibleHawksresurrection
 User Gallery


Registered: 12/05/08
Posts: 13,294
Trusted Cultivator
Re: Price per lb produced [Re: Nodie Colorado]
    #754598 - 10/25/14 07:22 PM (2 years, 1 month ago)

Quote:

Nodie Colorado said:
My last grow was a little expensive at about 375 an lb. but usually around 200.





What in the hell are you doing to make it that expensive?


--------------------
Dude she isn't as young as she use to be.

-niteowl


Post Extras: Print Post  Remind Me! Notify Moderator
OfflineNodie Colorado
Stranger
Registered: 07/13/14
Posts: 6
Last seen: 9 months, 28 days
Re: Price per lb produced [Re: Hawksresurrection]
    #804646 - 01/28/16 02:23 PM (10 months, 3 days ago)

That covers equipment replacement, nutrients, water, electricity, my medical card, the rooms I built, ect. You have to account for every penny you put into your grow. I spend money to replace the things that I need to without cutting corners. That is basic business accounting. I would venture to say, if you sit down and add up every penny you spend on you grow it cost you more than you think. Unless you use crap equipment and nutrients and you get crap herb. I pay for genetics. Either through seeds or clones. I pay for good nutrients, and I pay myself for the time it takes me to grow my meds. All of those things are included in the price of the herb you buy in a dispensary or on the street so why wouldn't you add them into your cost. Someone pays for those things, and I bet its you if you are the owner of your grow.


Post Extras: Print Post  Remind Me! Notify Moderator
InvisiblephychotronM
weed pimp


Registered: 02/17/11
Posts: 1,495
Loc: Earth (mostly) Flag
Trusted Cultivator
Re: Price per lb produced [Re: Nodie Colorado]
    #804656 - 01/28/16 03:12 PM (10 months, 3 days ago)

Some costs are negligible and some come up randomly. Its hard to calculate hardware cost without tracking equipment purchases and longevity. For example, if you "charge" the cost of a new light bulb to a specific grow period the next one is 'free'. you need to know how long that will last before you can figure out how many $/day it will ultimately cost.

Same with genetics, depends on how long you run them to determine actual cost.


Your time is relevant only to your garden. I was doing 15 minutes a week filling the nutrient tank but only 5 of that was spent mixing up nutrients... 10 of that was making sure the pump wasn't over filling the res. 99% of the time the plants are left alone.


--------------------
Authorized Medical Marijuana patient. Any help given is for educational purposes only. Its your responsibility not to break any applicable laws.

Perfect Dry and Cure
View My Garden
Latest Grow Log - Grapegod under LED

Try adding a tablespoon of cooking oil to your bong water to keep it clean. The oil soluble resin stays off the glass.


“Human beings, vegetables, or cosmic dust, we all dance to a mysterious tune intoned in the distance by an invisible player.” ~ Albert Einstein


Post Extras: Print Post  Remind Me! Notify Moderator
OfflineNodie Colorado
Stranger
Registered: 07/13/14
Posts: 6
Last seen: 9 months, 28 days
Re: Price per lb produced [Re: phychotron]
    #804660 - 01/28/16 05:23 PM (10 months, 3 days ago)

And I take it all into consideration.


Post Extras: Print Post  Remind Me! Notify Moderator
InvisiblephychotronM
weed pimp


Registered: 02/17/11
Posts: 1,495
Loc: Earth (mostly) Flag
Trusted Cultivator
Re: Price per lb produced [Re: Nodie Colorado]
    #804677 - 01/28/16 08:57 PM (10 months, 3 days ago)

So where are your huge costs coming from? can I see a breakdown of costs for your setup?


--------------------
Authorized Medical Marijuana patient. Any help given is for educational purposes only. Its your responsibility not to break any applicable laws.

Perfect Dry and Cure
View My Garden
Latest Grow Log - Grapegod under LED

Try adding a tablespoon of cooking oil to your bong water to keep it clean. The oil soluble resin stays off the glass.


“Human beings, vegetables, or cosmic dust, we all dance to a mysterious tune intoned in the distance by an invisible player.” ~ Albert Einstein


Post Extras: Print Post  Remind Me! Notify Moderator
Jump to top. Pages: 1

Amazon Shop for: Coir

Cannabis, Marijuana, Ganja & Greens >> Cannabis Cultivation

Similar ThreadsPosterViewsRepliesLast post
* Awesome grow box's but costly... HempMaster 3,047 15 02/21/12 12:54 PM
by bm90191
* Price Drop in LED! BigBudz 1,715 1 03/24/11 05:19 PM
by ninja cat 09
* Best light for the price. Trey3993 1,463 7 11/01/12 06:45 AM
by Farmer Joe
* pump size for drip table
( 1 2 all )
importguy89 3,942 20 12/11/14 02:48 AM
by captain.koons
* SOMEONE PLEASE HELP ME WITH SETTING UP MY GROW ROOM *DELETED*
poochokid
1,967 8 06/07/10 03:33 PM
by DieselB
* 500w LED
( 1 2 all )
richismalls 9,154 24 03/27/14 05:59 PM
by richismalls
* Help led or hid or both?
( 1 2 all )
C-Rooster 4,010 34 12/27/15 04:33 PM
by phychotron
* Moved: My grow plan (very detailed) lemme know what you think... Cactus Chris 2,118 5 09/28/10 10:43 PM
by Cactus Chris

Extra information
You cannot start new topics / You cannot reply to topics
HTML is disabled / BBCode is enabled
Moderator: FurrowedBrow, Magash, Dr. Siekadellyk, phychotron
2,074 topic views. 3 members, 165 guests and 74 web crawlers are browsing this forum.
[ Toggle Favorite | Print Topic | Stats ]
Search this thread:

Please support our sponsors.

Copyright 1997-2016 Mind Media. Some rights reserved.

Generated in 0.042 seconds spending 0.004 seconds on 14 queries.